Salıncak keyfi

Salıncak bebeklerin ve çocukların en sevdiği şeyler arasında yer alır. Bebekten bebeğe değişmekle birlikte, bebek salıncakları, genelde bebeklerin yardım almadan oturabildikleri 5.-6. aydan itibaren kullanılabilir. Bu dönemde bebekler ne kadar erken salıncak ile tanıştırılırsa bebeğin gelişimine o kadar fazla katkı sağlanmış olur.

Her yaştan çocuk salıncaktan zevk alır. Salıncak sevmeyen çocuk bulmak neredeyse imkânsızdır. Salıncak çocukların keyifli vakit geçirmesini sağlar. Salıncağın eğlenceli olmasının yanı sıra birçok faydasının olduğunu biliyor muydunuz?

Salıncağın faydaları

  • Salıncak ile sallanmak çocuğunuzun denge gelişimine yardımcı olur.
  • Çocuk salıncağında yapılan ileri geri hareket, beyinde odaklanmayı sağlayan beyin korteksini uyarır. Eğer çocuğunuzda dikkat dağınıklığı varsa, çocuğunuzun günlük rutinine salıncak eklemeyi düşünebilirsiniz.
  • Salıncak duyusal entegrasyona yardımcı olur. Duyusal entegrasyon; beynin bilgiyi organize etmesi ve yorumlamasıdır. Duyusal entegrasyon, ileriki yaşlarda karşılaşılacak daha karmaşık öğrenme ve davranış için bir temel sağlar. Eğer çocuğunuzda anlama bozukluğu varsa, çocuğunuzun günlük rutinine salıncak eklemeyi düşünebilirsiniz.
  • Salıncak çocuklar için bir nevi meditasyondur. Salıncak ile sallanmak çocuğunuzu sakinleştirir, yatıştırır. Eğer hiperaktif bir çocuğunuz varsa, çocuğunuzun günlük rutinine salıncak eklemeyi düşünebilirsiniz. Bahçeniz yoksa da üzülmeyin. Salıncağı evinizde tavana ya da kapı pervazlarına kolayca monte edebilirsiniz.
  • Salıncakta sallanmak uykuya yardımcı olur. Araştırmalar gösteriyor ki; salıncakta düzenli sallanan bebekler ve çocuklar daha iyi uyuyor.

Salıncak Çocuk

 • Salıncakta sallanma hareketi çocuğunuzun algısal becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.
 • Salıncak ile sallanmak çocuğunuzun kaba motor becerilerini (bacakları ileri geri hareket ettirmek, koşmak, atlamak) geliştirmeye yardımcı olur.
 • Çocuk salıncağı çocuğunuzun ince motor becerilerinin (kavrama gücü, el, kol, parmak ve koordinasyonu) geliştirmelerine yardımcı olur.
 • Salıncakta sallanmak mekansal farkındalığı arttırır. Mekansal farkındalık; beden, algı ve mekan ilişkisidir.
 • Araştırmalara göre, çocuk salıncağı ile kendi etrafında dönme, bir çocuğun aynı anda beyninin farklı bölümlerini uyarır. Bu da beyinde birbiri ile bağlantılı yolların gelişimini sağlar. Bu bağlantılar; mekansal farkındalık, ritim, denge, kas kontrolü gibi becerilerin öğrenilmesi için önemlidir.

Salıncak fiziksel ve duyusal yönlerden faydalıdır.

Salıncağın fiziksel faydaları

Çocuk salıncağı obezite ile mücadele etmek ve obeziteyi önlemek için en popüler oyun ekipmanlarından biridir. Salıncak sayesinde çocuklar egzersiz yapar. Çocuk salıncağında tüm kas grupları çalışır ve kalori yakılır.  Bacaklar ile salıncağı öne itmek ve geriye çekmek bacak kaslarını geliştirir.  Salıncak, kalça ve dizlere dayanıklılık katar.

Salıncağın duygusal faydaları

Sallanma esnasında çocukların yaratıcılıkları artar. Salıncakta sallanırken çocuklar hayal kurarlar; kim ya da ne olmak istiyorlarsa oymuş gibi davranırlar.  Sallanırken çocuklar gün içerisinde öğrendiklerini işlerler. Ek olarak, sallanmak stresi azaltır.

Salıncakta sallanırken birbirine tamamen ters olan iki duygu olan; heyecan ve rahatlama, birlikte yaşanır. Çok hareketli olan bir çocuk salıncakta rahatlar ve sakinleşir. Az hareketli bir çocuk ise heyecan hisseder. Beden ve zihin bilinçsizce neye ihtiyaçları olduklarını bilir ve sallanırken bu duyguyu yaşar.

Salıncakta sallanmanın en belirgin faydası eğlenceli ve heyecan verici olmasıdır. Yukarıdayken kuş gibi hafif hissetmek, hızlanırken rüzgarı hissetmek heyecan vericidir. Gülmek, mutlu olmak fiziksel ve zihinsel sağlık için en faydalı olan şeylerdir.

Çocuk salıncağının faydalası çok fazladır ve göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Üstelik eğlencelidir ve hiçbir yan etkisi yoktur.

Bebek salıncakları birçok açıdan faydalıdır. Salıncak uykuya yardımcı olur.

Salıncak ile sallanmak çocuğunuzu sakinleştirir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salıncak duyusal entegrasyonu geliştirir.

Sallanmadan en fazla etkilenen algılama sistemleri: vestibüler sistem ve propriosepsiyon. Bu iki sistem iç içedir, böylece kolaylıkla hareket ederiz ve çevremizi algılayabiliriz. Bu iki duyu bunları yapabilmemiz için çok önemlidir.

Vestibüler sistem

İç kulakta yer alan vestibüler sistem hareket edip etmediğimizi ve hangi yöne gittiğimizi bilmemizi sağlar. Bu bize mekansal uyum algısı sağlar. Vestibüler system, hareket ve denge konusunda en büyük katkıyı sağlayan duyusal sistemdir. Salıncakta sallanırken iç kulaktaki sıvı ileri ger hareket eder.

Propriosepsiyon

Propriosepsiyon vücudumuzu bilme; eklemlerin nerede bulundukları ve nasıl hareket ettiklerini bilme duyusudur. Bu, beden farkındalığı olarak da tanımlanabilir. Propriyosepsiyon sistem, vücut pozisyonu ve duruşu hakkında bize bilgi vermek için kaslardan ve eklemlerden bilgi toplar. Sallanma esnasında da; vücut, boşlukta nerede olduğunu ve hareketli bir objeyi nasıl kontrol edeceğini, bu duyu ile sağlar.

Hareket, vücudumuzdan birçok farklı mesajlar içerir ve salıncakta sallanmak çocukların bu mesajları yorumlamasını sağlar.

Sallanmak duyusal entegrasyon (bütünleşme) tedavisinin bir bileşenidir.

Duyusal Entegrasyon nedir?

Duyusal deneyimler; dokunma, hareket, beden farkındalığı, görme ve ses içerir. Beynin bu bilgiyi organize etme ve yorumlama sürecine duyusal entegrasyon denir. Duyusal entegrasyon, ilerki yaşlarda olacak, daha karmaşık öğrenme ve davranış için önemli bir temel sağlar.

Çoğu çocuk için, duyusal entegrasyon çocukluk faaliyetleri sırasında gelişir. Gelen duyumlara uyum yeteneği gibi, motor planlama yeteneği, sürecin doğal bir sonucudur. Ancak bazı çocuklar için, duyusal entegrasyon olması gerektiği gibi gelişmez. Süreç düzensiz olduğunda; öğrenme, gelişim ya da davranış sorunları oluşabilir.

Doktorlar; çocuklara vestibüler, dokunsal ve proprioseptif stimülasyon sağlayacak aktiviteler yaptırılmasının, çocukların beyin gelişimini için önemli olduğunu belirtir. Gelişimi gecikmiş çocuklar bu tür uyarıları yeterince almazlar. Duyusal bütünleştirici tedavi, gelişimi gecikmiş çocukların eksik olan uyarıları almalarını sağlayarak daha normal gelişmesini sağlar.

Duyusal entegrasyon birçok otistik çocuk için zordur. Salıncak duyusal entegrasyona yardımcı olur. Yurtdışında okullarda otistik çocuklar için sınıflarda salıncak bulunur.

***

Çocuk salıncağı, duyusal entegrasyonun gelişimi için çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediyedir. Ancak günümüzde, birçok okul çocukların yaralanacağı korkusu ile salıncaklar ve diğer oyun donanımları kaldırmıştır. Çocukların ihtiyacı olan hareket olanaklarının kısıtlanması aslında çocuklara zarar vermektedir.

***

Salıncak alırken neye dikkat etmeli?

Malzeme

Piyasada çok miktarda ucuz plastik bebek salıncakları bulunmaktadır. Bu salıncaklarda kullanılan plastiklerde kullanılan kimyasallar kanserojendir, zehirdir ve beynin gelişimini olumsuz etkiler. Kesinlikle plastik bebek salıncakları kullanılmamalıdır.

Plastik yerine ahşap salıncak tercih edilmelidir. Ancak ahşap olanların da işlem görmemişi, yani üzerinde cila, boya olmayanları tercih edilmelidir.

Kumaş salıncaklarda ise, kullanılan kumaşta baskı olmaması bebeğinizin ve çocuğunuzun sağlığı açısından önemlidir.

Güvenlik

Dört tarafı kapalı bebek salıncağı ya da emniyet kemerli bebek salıncağı tercih etmelisiniz.

Kullanım kılavuzu olmayan salıncaklar kesinlikle satın alınmamalıdır. Kullanım kılavuzunda yer alan ağırlık taşıma ve yaş bilgisine dikkat edilmelidir. Salıncağın kurulumu kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi yapılmalıdır. Yanlış kurulum bebeğinizin, çocuğunuzun yaralanmasına sebebiyet verebilir.

Salıncak nereye asılabilir?

Çocuğunuzun salıncağa binmesi için yaz aylarını beklemesine gerek yok. Salıncağı bahçenizde bulunan kalın bir ağaç dalına asabilirsiniz. Ya da evinize, balkonunuza tavana, kapı pervazına kolayca asabilirsiniz.

Ülkemizde tavanlar genelde beton olur. Beton için çelik dübel kullanılması gerekir. Genelde ahşap olan kapı pervazları içinse ahşap kancası kullanılmalıdır.

Summary
Çocuk İçin Salıncak / Bebek Salıncağı
Article Name
Çocuk İçin Salıncak / Bebek Salıncağı
Description
Salıncak ile sallanmak çocuğunuzun denge gelişimine yardımcı olur. Bebekler ne kadar erken bebek salıncağı ile tanıştırılırsa bebeğin gelişimine o kadar fazla katkı sağlanmış olur.
Author
Önceki yazı
Sonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Önceki yazıyı okuyun:
Bebek hamağının (hamak beşik) faydaları

Bebek hamağı/hamak beşik gaz sancısını hafifletir. Kolik bebek, hamak salınımı ile rahatlar. Bebek hamağı (hamak beşik olarak da kullanılır) ritmik...

Kapat