Hamak ismi nereden geliyor? Hamağı ilk kim yaptı?

Hamağı ilk kim yaptı?

Hamak, ilk defa Orta Amerika uygarlığı olan Mayalar tarafından açık havada güvenli bir biçimde uyumak için yapılmıştır. Hamakların, Orta ve Güney Amerika’da popüler olmasının sebebi, ıslak zeminde, çamurda uyumamak ve yerde olmamasından dolayı insanları böceklerden ve hayvanlardan korumasıymış. Orta ve Güney Amerika’da yaşayan insanlar, hamaklara çok değer verdiklerinden dolayı, hamağa “İlahların Beşiği” ismini koymuş.

Hamak ismi nereden geliyor? 

İngilizce “Hammock” ismi “Hamack” ağacından gelmektedir.  İlk hamaklar “Hamack” ağacının kabuklarından yapılmıştır. Sonraları doğada daha fazla bulunan Sisal ağacı liflerinden yapılmıştır.

Hamak kullanımı nasıl yaygınlaştı?

Kristof Kolomb, hamağı ilk defa Bahamalar’da 17 Ekim 1492 tarihinde görmüş ve Avrupa’ya getirmiştir. İspanyollar sayesinde Mayalar pamuk ile tanışmış ve kaliteli olmasından dolayı hamak yapımında pamuk kullanılmaya başlanmış.

Hamak, 1597’de İngiliz Deniz Ordusu gemilerinde, denizciler tarafından yer darlığı olan gemilerde uyumak için kullanılmaya başlanmıştır. Gemilerde hamak kullanılmaya başlanmadan önce, denizciler azgın sularda ranzalarından düşerek yaralanıyorlarmış. 2. Dünya Savaşı’nda da hamaklar gemilerde yer kazanımı sağlayarak, asker taşıma kapasitesini artırmak için yoğun olarak kullanılmış.

Günümüzde hamak kullanımı

Günümüzde hamaklar tüm dünyada özellikle Brezilya, Karayipler, Latin Amerika’nın tropik bölgelerinde modern bir rahatlama aracı olarak kullanılıyor. Bu bölgelerde hamak hemen hemen tüm evlerde balkonlarda, bahçelerde bulunmaktadır. Hatta bazı Latin ülkelerinde hamaklar yatak yerine kullanılmaktadır.

Hamaklar birçok ülkede iç dekorasyonun da farklılık yaratan bir unsuru olmaya başlamıştır.

İlk hamağı Mayalar yapmış.

Önceki yazı
Sonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Önceki yazıyı okuyun:
Bebek hamağının (hamak beşik) faydaları

Bebek hamağı/hamak beşik gaz sancısını hafifletir. Kolik bebek, hamak salınımı ile rahatlar. Bebek hamağı (hamak beşik olarak da kullanılır) ritmik...

Kapat