Hamağın faydaları

Hamakta daha hızlı uykuya dalınır ve derin uyku uyunur.

İsveçli araştırmacılar, 12 erkeğin beyin aktivitelerini, 45 dakikalık uyku sırasında sabit bir yatakta ve bir hamakta uyurken electroencephalogram (EEG) ile incelemiş. Bu kişiler hamakta uyduklarında, yatakta uyuduklarına kıyasla, ortalama 1 dakika daha erken uykuya dalmış ve derin uykuya geçiş süreleri ortalama 3 dakika daha hızlı olmuş. Araştırmalar gösteriyor ki; hafif salınım beyin aktivitelerinin senkronize olmasına yardımcı oluyor. Böylece vücut gerçekten dinleniyor, daha zinde uyanılıyor. Üstelik hamakta daha az dönüldüğünden dolayı daha kaliteli uyku uyunuyor.

Hamak konforludur.

Doğru büyüklükte ve çeşitte seçilen bir hamakta uyunan uyku hayatınızın en konforlu anı olacakır. Brezilya hamağı ve maya hamağı en konforlu hamak çeşitlerindendir. Hamağınızda konforlu bir şekilde kitap okuyabilirsiniz, beliniz ağrımadan bilgisayarda vakit geçirebilirsiniz, televizyon izleyebilirsiniz.

Hamak sağlık açısından faydalıdır.

Bel ve boyun ağrılarını azaltır.

Bütün gün ayakta durmaktan ya da saatlerce bilgisayarın karşısında oturmaktan beliniz ya da boynunuz mu ağrıyor? Kullandığınız kremler çoğu zaman işe yaramıyor ya da hap almak istemiyorsanız, bir de hamağı günlük rutininize eklemeyi deneyin.

Birçok fizik tedavi uzmanı bel veya boyun ağrısı olan hastalarına hamağı hayatlarının bir parçası haline getirmelerini tavsiye etmektedir. Eklem ve bel ağrısı olan kişilere iyi gelir. Yatakta yatmaktan farklı olarak hamak* vücudu sardığından dolayı ağırlık vücut yüzeyine eşit dağılır. Böylece kasların ve omurganın üzerine binen ağırlık azalır ve basınç noktalarındaki ağrı azalır.

* Kenarlarında tahta bulunmayan maya hamağı ve brezilya hamağı vücüdu sarar.

Uyumak, dinlenmek için ergonomiktir.

Doğru asılan bir hamağa vücüt ortopotik olarak yerleşir. Hamağın üzerindeki yatış pozisyonu omurganın doğal duruşunu destekler. Hastanelerde hastalar kafa yüksekte olacak şekilde sırt üstü yatırılır. Bu pozisyon kan toplanmasını engelleyerek ideal kan dolaşımını sağlar, nefes alıp verme daha düzenli olur. Kan basıncı değerlerini düşürür. Kısacası hamağın sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır.

Hamak stresi atar, sinir sistemini gevşetir.

Stres günümüzün en büyük hastalıklarından birisidir. Stresin hem fiziksel hem de psikolojik zararları vardır.Mide rahatsızlıkları, migren, uykusuzluk, kalp krizi stresten kaynaklanabilir. Her gün düzenli olarak hamakta dinlenmek; stresle daha kolay baş etmeyi sağlar, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Kumaş hamak (brezilya hamağı)

Hamak evde kolayca karşılıklı iki duvara monte edilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamak salınımı konsantrasyon artışı sağlar.

Beynimizde odaklanmayı ve konsatrasyonu sağlayan “beyin kortesksi” denilen bir bölge bulunmaktadır. Hamağın salınımı beyin korteksini uyarır, böylece daha iyi konsatrasyon sağlanır. Araştırmalar gösteriyor ki, hamakta kitap okuyan kişiler, koltukta ya da yatakta kitap okuyan kişilere göre kitaplarını daha iyi kavramaktadır.

Hamağın tüm bu faydaları evdeki yatağınızı  hamak ile değiştirmeniz gerektiğine gelmiyor ama evinize alacağınız bir hamak ihtiyacınız olduğu zamanlarda rahatlamanızı sağlayacaktır. Şunu da belirtmek gerekir ki; birçok ülkede hamak yatak yerine kullanılmaktadır. Türkiye’de ise hamağın yatak olarak kullanılması yeni yeni başlamıştır. PZ45EEFZKN3X

Önceki yazı
Sonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.