Hamak çeşitleri

Hamak çeşitleri; Ağ hamak, Brezilya hamakları, Maya hamakları, Nicaraguan hamakları, Naval hamakları, Kamp hamakları

Ağ Hamak

Hanak çeşitleri içersindeki en geleneksel hamak tipidir. Genellikle uçlarında tahta bulunur. Kalın pamuklu iplikten ya da polyesterden yapılır. Pamuk polyestere göre daha rahattır. Ağ yapısından dolayı rahatsızlık verir. Vücüt şeklini almadığıdan dolayı rahat değildir. Ağ hamağın üzerinde denge sağlaması, hamağa inip, binmesi zordur. Dış mekan kullanımına uygundur. Kenarlarında bulunan tahtadan dolayı çamaşır makinesinde yıkanmaz.

Brezilya Hamakları

%100 pamuklu kumaştan yapılır ve ağ hamaklara kıyasla daha dayanıklıdır ve konforludur. Genellikle canlı renklerde dokunur. Hamak çeşitleri içerisinde en konforlu olanıdır. Hem evde hem de bahçede kullanımına uygundur. Çamaşır makinesinde yıkanır.

Maya Hamakları

Maya hamakları genellikle parlak renkli ve el dokumasıdır. Örgü yapısı esneklik sağlar. Hafiftir ve aynı zamanda ağırlık taşıma kapasitesi yüksektir.  Pamuklu ya da naylon iplikten yapılır. Hamakların kalitesi kullanılan ipin kalitesi ve ipin adedi ile ilgilidir. Kullanılan ipin yumuşak olması, örgünün sıkı olması gerekiyor. Hamak çeşitleri içerisinde dış mekan kullanımı için uygun olmayanıdır.

Nicaraguan Hamakları

Yapılış tekniği maya hamaklarına benzer. Maya hamaklarına göre daha sıkı olduğundan daha sağlamdır. Dış mekanda uzun süre bırakılmamalıdır.

Naval (denizci) Hamakları

Sert koton kumaş ya da kanvas kumaştan yapılırlar. Bu hamaklarda sağlamlık önemlidir. Basit ve dekoratif olmayan hamaklardır.

Kamp (Jungle) Hamakları

Naylon ve polyesterden yapılırlar. Yağmur geçirmez. Böceklerden korunmak için üzeri ağ ile kaplıdır. Sağlam ve hafiftir. Kamp ekipmanıdır. Genellikle çantası ile birlikte satılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kampçılar için çadıra alternatif bir ürün: Kamp Hamakları

Kamp hamakları, naylon ve polyesterden yapılır. Yağmur geçirmez. Böceklerden korunmak için üzeri ağ ile kaplıdır. Zemininde yumuşak ince bir yorgan bulunur. Sağlam ve hafiftir.

Çadır ve uyku matına kıyasla çok daha az yer aplar. Hafiftir, taşıması kolaydır.

Hamakta uyumak çadırda yerde uyumaya göre daha konforludur. Ormanlık alanda taşsız düz bir zemin bulmak zordur.

Kamp hamağı kurmak çadır kurmaya göre daha kolaydır. Fiyatları uygundur.

Ancak kamp hamakları soğuk havalar için uygun değildir. Genel olarak rüzgar, kar ve yağmura karşı korumaları yoktur. Tek kişilik olmaları da bir diğer dezavantajıdır.

Hamak çeşitleri

 

Önceki yazı
Sonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Önceki yazıyı okuyun:
Bebek hamağının (hamak beşik) faydaları

Bebek hamağı/hamak beşik gaz sancısını hafifletir. Kolik bebek, hamak salınımı ile rahatlar. Bebek hamağı (hamak beşik olarak da kullanılır) ritmik...

Kapat