Hamak alırken neye dikkat etmeli?

Hamak alırken, kullanım yeri ve donanımı, malzeme ve tür seçimi önemlidir. Kaliteli ve kullanıma uygun hamağı seçmek için aşağıdaki 4 kriter göz önünde bulundurulmalıdır.

Donanım (Bebek hamakları, çocuk hamakları, tek kişilik hamak)

Bebek hamakları için; stand kullanılabileceğiniz gibi, yere yakın asılabileceği için yatak kenarlarına bebek karyolasına boylamasına asılabilir. Hamakevlerde ve balkonlarda, iki duvar arasına, köşelere asılabilir. Dar alanlar için ise; hamak sandalyeleri tercih edilebilir. Hamak sandalyeleri, tavana asılabileceği gibi hamak sandalyelerine uygun boyutlarda yapılan standlara da asılabilir.

Ahşap ya da metalden yapılan hamak standları hem evlerde hem de bahçelerde kullanılabilir.

Büyüklük (Bebek hamakları, çocuk hamakları, tek kişilik hamak)

Hamaklar, bebek hamakları,  çocuk hamakları, tek kişilik, çift kişilik ve 3-4 kişilik (aile boyu) yapılır.  Buna göre hamağın eni,  90 cm’den (bebek hamakları), 250 cm’ye kadar çıkar. Hamak alırken, doğru boyu seçmek önemlidir. Bebekler için bebek hamakları, gelişim çağındaki çocuklar için çocuk hamakları alınmalıdır. Aynı zamanda, her hamağın bir ağırlık kapasitesi vardır. Ağırlık kapasitesi, kullanılan malzeme ve boya göre değişir. 1000 kg’a kadar çıkabilir. Bir hamağın ağırlık kapasitesini aşmak rahatsızlık verir, hamak  yıpranır ve hatta yaralanmalara sebebiyet verebilir.

Mekan

Hamağın kullanılacağı ortama uygun tercih yapılmalıdır. Örneğin; bahçe için Maya hamakları tercih edilmemelidir. Ağ ya da Brezilya hamakları tercih edilmelidir.

Kullanılan malzeme

Nalyon ve polyester hamak yerine pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Hamak ayakları metal ise, paslanmaz olmasına, ahşap ise, dayanıklı bir ağaçtan yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Hamak nasıl kurulmalıdır? 

Hamak, her iki ucundan aynı yükseklikte olacak şekilde asılmalıdır.  Konforlu olması için, iki eşit uzunlukta ip kullanmak gerekir. Kenarlarında tahta olmayan hamaklar için, bir önemli güvenlik faktörü; bağlantı noktalarına uygulanan kuvvet miktarıdır. Bağlantı noktalarına uygulanan kuvvet miktarı sadece kişinin ağırlığına bağlı değildir. Hamak, yere paralel asılırsa, bağlantı noktalarına fazla kuvvet uygulanır. Bundan dolayı, asılırken orta kısmı bir miktar çökük duracak şekilde asılmalıdır. Ancak bu çöküklük içine yatıldığı zaman rahatsızlık verecek veya yere değmenize neden olacak kadar fazla olmamalıdır.

Hamakta uyurken düşer miyim?

Sanıldığının aksine hamakta uyurken düşmek pek olası değildir. Baş bölümlerinde tahta çubuklar bulunmayan hamaklar devrilmez. Baş bölümlerinde tahta çubuklar bulunan hamaklar ise, dengesizdir, ters çevrilebilir. Konforu da göz önünde tutarsak en dengeli olanları, brezilya ve maya hamaklarıdır. Çapraz pozisyonda yatıldığında uyurken ne kadar hareketli olursanız olun hamak vücüdunuzu yanlarından sararak vücüdunuzu destekleyecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki yazı
Sonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Önceki yazıyı okuyun:
Bebek hamağının (hamak beşik) faydaları

Bebek hamağı/hamak beşik gaz sancısını hafifletir. Kolik bebek, hamak salınımı ile rahatlar. Bebek hamağı (hamak beşik olarak da kullanılır) ritmik...

Kapat