Hamak beşik alırken neye dikkat etmeli?

Bebek hamağı (hamak beşik olarak da kullanılır) alırken güvenlik ve kalite göz önünde tutulması gereken en önemli iki unsurdur.

Bebek hamağı (hamak beşik) – Güvenlik unsurları

  • Bebek hamağı içinde emniyet kemeri olmalıdır.
  • Bebek hamağı yerden yüksekliği en fazla 20-25 cm olmalıdır. Tavandan asılı ya da hamak sandalyesi standlarına asılan asılan bebek hamakları yere yakın olmadığından dolayı tercih edilmemelidir.
  • Hamak beşik içinde minder kullanılmamalıdır. Minder; bükülerek bebeğin çenesini göğsüne bastırarak, yastık ise; bebeğin burnunu kapatarak, nefes almasını zorlaştırabilir. Ek olarak, bebeğin altına konulan minder sert bir zemin oluşturarak bebeğin hamakta hareketli olmasına olanak verir. Hareketli bebeğin de uykuya dalması zor olur. Ayrıca, minderli bebek hamağı düz kafa sendromuna sebep olabilir.
  • Hamak beşik, bebek 1 yaşına gelene kadar kullanılmalıdır.
  • Hamak beşikte daha az dönüldüğünden dolayı daha uzun süre uyunur. Bu durum, kenarlarında tahta bulunmayan hamak çeşitleri için (brezilya hamakları, maya hamakları gibi) için geçerlidir. Üstelik kenarlarında tahta bulunan hamaklar dengesizdir. Bu sebeplerden ötürü, bebek hamağının da kenarlarında tahtasız olanlarının  seçilmesi tavsiye edilir.
  • Bebekler hamak beşikte sırtüstü yatırılmalıdır. Karınları üstüne yatırılmamalıdır.

Hamak BeşikBebek Hamak

Bebek hamağı (hamak beşik)  Kalite unsurları

   • Hamak beşik kumaşı %100 pamuklu ve yıkanabilir olmalıdır.
   • Üzerinde baskı olan kumaşlar yapılan bebek hamakları satın alınmamalıdır. Son zamanlarda modern desen baskılı kumaşlardan (beyaz üzerine siyah ve kırmızı araba, tarihi mekan resimleri vs) imal edilen bebek hamakları satılmaktadır. Bu kumaşlarda zararlı kimyasallar bulunmaktadır. Greenpeace bu tür kumaşlardan giysi üreten markalara karşı “Detox Kampanyası” başlatmıştır.*
   • Uzmanlara göre, bebek odasında metal mobilya kullanılmaması gerekir. Bebek hamak standının da ahşap olanları tercih edilmelidir. Metal, manyetik alan üreterek bebeği huzursuzlaştırır ve uykusunu bozar. Metal hamak standı, bebek hamağı en önemli faydalarından biri olan bebeği sakinleştirme özelliğini ortadan kaldırmış olur. http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Saglik/2012/06/14/bebek-odasi-guneye-bakmasin-acik-renkle-boyansin
   • Hamak beşik, hamak standına asılacak ise, denge açısından metal hamak standı yerine ahşap hamak standı tercih edilmelidir.
   • Ahşap hamak standının; ağırlık direncinin iyi ve sağlamlık açısından masif olması önemlidir. Hamak standı, eğer balkonda, bahçede kullanılacaksa neme karşı dayanıklı olması gerekir.
   • Ev dışında da kullanım olacaksa ahşap bebek hamak standının kolay demonte, monte edilebilmesine dikkat edilmedir.

* Greenpeace tarafından;  çocuk giysileri üreten 5 firmanın ürünleri incelenmiş ve bu giysilerde çocuklar için zararlı kimyasallar bulunmuştur. Kumaşlarda  baskı için kullanılan PVC plastisol teknolojisinde zararlı kimyasalların kullanıldığı tespit edilmiştir. Aşağıdaki linkte Greenpeace’in bu konudaki açıklaması yer almaktadır.

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/cocuk-giysilerinde-minik-canavarlar-140114/

Bebek hamağı – hamak beşik fiyatları

Bebek hamak, hamak beşik fiyatları; standı ile birlikte 150 TL’den başlar, 350 TL’ye kadar çıkar. Bebek hamak standları, ahşap ya da metalden yapılır. Metal olanları daha ucuzdur ancak metal manyetik alan yaratarak  bebeği huzursuzlaştırdığından dolayı metal bebek hamak standı tercih edilmemelidir. Ayrıca metal hamak standları hafif olduğundan hamak beşiklerin devrilme riski vardır. Sağlık ve denge açısından da ahşap bebek hamak standı  kullanılması tavsiye edilir.

Summary
Hamak beşik alırken neye dikkat etmeli?
Article Name
Hamak beşik alırken neye dikkat etmeli?
Description
Bebek hamağı (hamak beşik olarak da kullanılır) alırken güvenlik ve kalite göz önünde tutulması gereken en önemli iki unsurdur.
Author
Önceki yazı
Sonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Önceki yazıyı okuyun:
Bebek hamağının (hamak beşik) faydaları

Bebek hamağı/hamak beşik gaz sancısını hafifletir. Kolik bebek, hamak salınımı ile rahatlar. Bebek hamağı (hamak beşik olarak da kullanılır) ritmik...

Kapat