Bebek hamak çocuk doktorları tarafından tavsiye ediliyor mu?

Bebek hamak için dünyaca ünlü çocuk doktorları ne diyor?

Amerika’nın ünlü çocuk doktorlarından biri olan ve 30’dan fazla bebek bakım kitabı bulunan Dr. William Sears, prematüre bebeklerin bakımına yönelik yazığı kitabında; bebek hamak doğal salınımının bebeklerin daha hızlı uykuya dalmasını ve uzun süre uyumasını sağlayarak, gelişimlerini olumlu etkileyeceğinden dolayı, bebek hamağı kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Kitabın adı: The Premature Baby Book: Everything You Need to Know About Your Premature Baby from Birth to Age One (2004)

Dr. William Sears  hakkında bilgi: http://en.wikipedia.org/wiki/William_Sears_(physician)

Amerikalı çocuk doktoru Dr. Patricia Mather, 2010 yılında kendi bebek hamak firmasını kurmuştur. Dr. Mather’ın bebek hamak üreten firmasında bebek hamaklarını anneler yapmaktadır.

Web sitesi: http://specialdeliverybabyhammock.com/main/patriciaBio

2006 yılından beri, Kolombiya’da bir hastanede dokorlar küvezlerin içerisine, prematüre bebekler için küçük bebek hamakları koyuyorlar. Doktorlar, bebek hamak sayesinde; bebeklerin daha uzun süre uyuduklarını ve bunun da gelişimlerine ve büyümelerine önemli katkıları olduğunu gözlemlediklerini belirtmişler.

Haber: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7274574.stm

Amerika’nın bir diğer ünlü çocuk doktoru olan Dr. Harvey Karp, bebeklerin nasıl uyutulması gerektiğini anlattığı kitabında, salınmanın öneminden bahsederek, bebeklerin huzurlu oldukları anne rahminde hissetmeleri için, hafif salınımlar ile uyutulmasını tavsiye etmiştir. Bebek hamakları hafif salınım sağlayarak bebeklerin kolay uykuya dalmalarını sağlar.

Kitabın adı: The Happiest Baby Guide to Great Sleep: Simple Solutions for Kids from Birth to 5 Years

Dr. Harvey Karp hakkında bilgi: http://en.wikipedia.org/wiki/Harvey_Karp

Hamak BeşikBebek Hamak

Bebek hamak dünyanın dört bir yanında kullanılmaktadır.

Bebek hamak, ilk defa Maya uygarlığı tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Mayalar bebeklerini uyutmak için bebek hamaklarında ideal olduğunu biliyorlardı. Günümüzde bebek hamakları, Amerika’da, Asya’da, Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bebek hamak sadece evlerde değil hastanelerde yeni doğan bakım ünitelerinde de kullanılmaktadır.

Asya ülkerinde, bebek hamağı, “Sarong” ya da geleneksel olarak “Batik” dedilen kumaş parçasından yapılmaktadır.  Sarong, genellikle bele sarılan, hem kadınlar hem de erkekler tarafından giyilen uzun geniş bir kumaştır. Uzun zaman önce, Asyalılar, bebek hamak yapımında koton kumaş kullanmak yerine, geniş olmasından dolayı “Sarong” u kullanmışlardır.

Asya’da bebekler geceleri yataklarına ya da beşiklerine yatırılmadan önce, hamakta uyutulmaktadır. Hamaklar genelde tavana ya da kapıya asılmaktadır. Hamak asmak için evlerin çoğunda bir çengel bulunmaktadır. Asya’da  bebek hamağına “Yao Lan” ya da “Sarong Buaian” denilmektedir. Asya’da bebek hamağı onyıllar öncesinde beri kullanılmaktadır. Geçmişten tek farkı “Sarong” yerine %100 pamuklu kumaş kullanılmasıdır.

Avusturalya, Yeni Zellanda ve tüm Avrupa’da birçok hastane ve kreşte bebek hamakları kullanılmaktadır.

Bebek hamağının (hamak beşik) faydaları isimli yazımızı da okumak için tıklayınız.

Tüm bebekler bebek hamak sever mi?

Anne rahmine benzer bir ortam olan bebek hamağına yeni doğanlar hemen alışırlar. Ancak eğer bebeğiniz biraz büyükse, bebeğinizin hamağa alışması 3-4 denemeden sonra olur.  1-2 damla anne sütünü hamağa damlatarak bebeğinizin hamağa daha kolay alışmasını sağlayabilirsiniz.

Summary
Bebek hamak (bebek hamağı) çocuk doktorları tarafından tavsiye ediliyor mu?
Article Name
Bebek hamak (bebek hamağı) çocuk doktorları tarafından tavsiye ediliyor mu?
Description
Amerika’nın ünlü çocuk doktorlarından Dr. William Sears, bebek hamak doğal salınımının bebeklerin daha hızlı uykuya dalmasını ve uzun süre uyumasını sağlayarak, bebek hamağı kullanılmasını tavsiye etmiştir.
Author
Önceki yazı
Sonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Önceki yazıyı okuyun:
Bebek hamağının (hamak beşik) faydaları

Bebek hamağı/hamak beşik gaz sancısını hafifletir. Kolik bebek, hamak salınımı ile rahatlar. Bebek hamağı (hamak beşik olarak da kullanılır) ritmik...

Kapat