Kolik bebek için bebek hamağı

Kolik bebekleri sakinleştirmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en geçerlileri bebek hamağı (yani hamak beşik) kullanmak, anne sütü ile bebeği beslemek, ve masaj yapmaktadır. Yazının ilerleyen kısmında kolik bebeği rahatlatma yöntemlerinden bahsedilmektedir.

Bebeğiniz kolik olabilir mi?

Yeni anne babalar için bebeğin sürekli ağlaması çok zor bir durum olabilir. Eğer bebeğiniz 5 aylıktan küçükse ve haftada 3 ya da daha fazla gün, 3 saatten daha uzun bir süre ağlıyorsa, kolik bebek olabilir. Kolik bir hastalık değildir ve bebeğinizde uzun vadeli bir hasar yaratmaz. Ancak anne, babalar ve bebekler için zor bir süreçtir.

Kolik bebek belirtileri nedir?

Kolik, genellikle bebek 2-3 haftalıkken ortaya çıkar. Eğer prematüre bebek ise; gerçek doğum tarihinden 2-3 hafta sonra ortaya çıkar.

Bebekler; genellikle açken, altları ıslakken, korktuklarında veya yorgunken ağlarlar. Ama kolik bebek, günün aynı saatinde (genellikle geç öğleden sonraları ve akşamüstü), yoğun bir şekilde saatlerce ağlarlar. Kolik bebek daha yüksek ve ince bir sesle ağlar. Kolik sancıları birden başlar ve aniden biter.

Kolik bebeğin karnı gazlı karın gibi şiş gözükebilir. Gaz koliğe sebep olmaz. Ama kolik bebeğin gazı normalden fazla olur. Bunun sebebi, ağlarken hava yutmasıdır.

Kolik bebek; parmaklarını sıkar, belini büker, kızarır, bacaklarını kendine doğru çeker ve uzatır. Bebek gaz çıkarırsa az da olsa rahatlayabilir.

Hamak BeşikBebek Hamak

Kolik ne kadar sürer?

Kolik sancıları, bebek 6 haftalıkken en şiddetli seviyeye ulaşır. 3-4 aylıkken büyük oranda geçmiş olur. 4 aylık olunca, bebeklerin %80’i kolik sancılarını atlatmış olur. Kolik sancıları 4 aylığa kadar geçmeyen bebeklerin, koliği atlatmaları yaklaşık 1 ay daha sürer.

Kolik bebeği rahatlatmak gerekir ki, bu da streslidir. Bu zamanlarda bebek bakımında yardım almak gerekir. Tabi annenin de diğer zamanlarda kısa da olsa kendine zaman ayırması ve stresini atabileceği aktivitelerde (yürüyüş gibi) bulunması gerekir.

Kolik neden olur?

Kolik bir bilinmezdir. Koliğin bebeğin doğum zamanı ile ilgili bir ilişiği yoktur. Yani erken doğan, geç doğan ya da zamanında doğan bebeklerde kolik görülme oranı aynıdır. Bebeğin cinsiyeti ya da beslenme şekli de kolik için ayırt edici değildir. Yani kız ya da erke olması, anne sütü ile ya da mama ile beslenmesi kolik için ayırt edici bir etken değildir.

Eğer anne hamilelik esnasında sigara kullandı ise ya da doğum sonrası sigara kullanıyor ise kolik bebek olma ihtimali yüksektir. Bu risk emzirme ile azalır.

Bazı uzmanlara göre kolik bebeğin ağlama nöbetine girmesi, bebeğin hassas olduğuna işaret eder. Bu şekilde bebek fiziksel bir rahatlama hisseder. Akşam saatlerinde bu bebekler ses, görüş, duygu ve hissetme ile başa çıkamayacak duruma gelirler ve kendilerinden geçmiş bir şekilde ağlarlar.

Diğer bir teori ise; bebeğin bağırsaklarındaki yararlı bakterilerin dengesizliğinden kolik oluşur. Araştırmalara göre kolik bebeklerin bağırsak florası kolik olmayan bebeklere göre farklıdır. Probiyotik tedavisi bazı bebeklerde kolik sancılarını azaltabilir. Ancak doktora danışmadan bu tedavinin yapılmaması gerekir.

Bebeğimin kolik olduğunu düşünüyorsam, doktora götürmem gerekir mi?

Bebeğinizin ağlama nöbetlerinizin doktora sorulması iyi bir fikirdir. Doktor, bebeğinizin bağırsak problemi ve idrar enfeksiyonu olup olmadığını kontrol edebilir. Aynı zamanda beslenmesini ve büyümesini kontrol edebilir. Aynı zamanda doktorunuz bebeğinizin kolik sancılarını atlatabilmeniz için çeşitli önerilerde bulunabilir.

Eğer bebeğinizin, ateş, kusma kanlı dışkı gibi farklı belirtileri varsa, hemen doktora gidiniz. Bu belirtilerin kolik ile bir ilişkisi yoktur.

Kolik bebek nasıl sakinleştirilir?

Kolik bebeğiniz olduğunu düşünüyorsanız, öncelikli olarak bir doktora danışmanız gerekir. Aşağıdaki yöntemler kolik bebeği sakinleştirmek konusunda işe yarayan yöntemlerdir.

Hareket

Bebekler, anne karnındayken genellikle anne uyurken hareketlenirler, anne hareket halindeyken uyurlar. Bu durumdan da anlaşılacağı üzer; bebekler hafif salınımı severler. Bunun için bebeğinizi arabada ile gezintiye çıkarmanıza gerek yok. Bebek hamağında bebeğinizin hafifçe salınması kolik sancısını azaltır. Ancak bebek hamağının doğru seçilmesi gerekir. Doğru bebek hamak seçimi için, bebek hamağı alırken neye dikkat etmeli başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Sarmak

Bebekler, anne rahmindeyken dar bir ortamda olmalarına rağmen, kendilerini güvende ve rahat hissederler. Bebek hamağı, bebeğinizin kendi ağırlığı ile aşağı doğru çöker ve hamağın kenarları bebeğinizi sarar. Bu durum, bebeğinizde dar bir ortam olan anne rahmi hissiyatı yaratır. Kolik bebeğiniz, bebek hamağında, anne rahmindeymiş gibi hissederek rahatlar.

Bu etkiyi yaratması için doğru ve kullanışlı bebek hamağı seçilmesi gerekir. Bebek hamağı alırken neye dikkat etmeli başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Banyo

Bebeğinizin kolik sancısı varken, ılık su ile banyo yaptırmanız hem dikkatini başka yöne kaydırır hem de bebeğiniz rahatlatır.

Masaj

Bebeğiniz yumuşak bir masajdan hoşlanabilir ya da aşırı derecede rahatsız olabilir. Bebeğinizin tepkisini gözlemleyerek, masaja devem edebilir ya da etmeyebilirsiniz. Kolik bebeğinize masaj yaptıktan sonra bebek hamağı hafif salınımı ile sakinleştirebilirsiniz.

Probiyotik

Araştırmalara göre kolik bebeklerin bağırsak florası kolik olmayan bebeklere göre farklıdır. Probiyotik tedavisi bazı bebeklerde kolik sancılarını azaltabilir. Doktordan bebeğiniz için probiyotik tavsiye etmesini isteyebilirsiniz.

Sıcak (Ilık) Su Torbası

Bazı bebekler karınlarında sıcaklık hissetmekten hoşlanırlar. Ilık su torbasını bir havluya sararak, karnınıza yerleştirin. Bebeğinizi de karnınıza yatırın. Su torbasının çok sıcak olmaması gerekir. Size ılık gelen su, bebeğinizin tenine sıcak gelebilir.

Ses

Bebekler anne rahmini hatırlatan sesleri (kalp atışı, vızıltı gibi) duymaktan hoşlanırlar. Çamaşır makinesi, kurutma makinesi, süpürge, aspiratör sesi bebeğinizin hoşuna gidebilir. Ancak, bebeğinizin bu makinelerin çok yakınında yer alması ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Daha güvenli bir yöntem olan; doğa sesleri içeren (dalga, şelale, kuş vb) müzik dinlemesi kolik bebeğinizi rahatlatabilir.

Kolik sancısı olan bebeklerin bazıları sesten hoşlanırlar, bazıları ise karanlık ve sessiz bir ortamda rahatlarlar.

Bebek hamağı çocuk doktorları tarafından tavsiye ediliyor mu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Summary
Kolik bebek için bebek hamağı
Article Name
Kolik bebek için bebek hamağı
Description
Kolik bebek, gaz sancısı çeken bebek, bebek hamağı hafif salınımı ile rahatlar.
Author
Önceki yazı
Sonraki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Önceki yazıyı okuyun:
Bebek hamağının (hamak beşik) faydaları

Bebek hamağı/hamak beşik gaz sancısını hafifletir. Kolik bebek, hamak salınımı ile rahatlar. Bebek hamağı (hamak beşik olarak da kullanılır) ritmik...

Kapat