Bebek hamağının (hamak beşik) faydaları

Bebek hamağı/hamak beşik gaz sancısını hafifletir. Kolik bebek, hamak salınımı ile rahatlar. Tweet This

Bebek hamağı (hamak beşik olarak da kullanılır) ritmik salınımının yeni doğanları rahatlatıp sakinleştirdiği biliniyor. Bebeklik döneminde en sık rastlanan sorunlardan biri bebeklerin uyku uyumakta zorluk çekmeleridir. Özellikle gaz sancısı çeken bebek ve kolik bebek sürekli ağlar ve uyuyamaz. Bebek hamağı, hamak beşik salınımları, gaz sancısı çeken bebeklerin ve kolik bebeklerin bağırsaklarında sıkışıp kalan küçük gaz kabarcıkların serbest kalmasına yardımcı olur. Gaz sancısı çeken ve kolik bebekler bebek hamağı/hamak beşik ile hafifçe sallanırsa daha rahat ve uzun sure uyurlar.

Bebek hamağı/hamak beşik anne rahmi hissi yaratır.

Bebek hamağına yatırılan bir bebeğin kendi ağırlığı, hamak beşik kumaşının vücudunu sarmasını sağlar. Bu sayede, bebek hamağında anne rahmi ortamına benzer bir ortam oluşur. Böylece hamak beşikte bebekler kendilerini anne rahminde olduğu gibi güvende hissederler ve huzurlu bir şekilde uyurlar.

Bebek hamağı/hamak beşik omurganın doğal duruşunu destekler. 

Bebek hamağında/hamak beşikte yatan bebeğin kafası, aynı hastane yataklarında olduğu gibi, vücut hizasının üzerinde olduğundan dolayı, hamak beşikte bebeğin kendi kusmuğu ile boğulma riski azalmaktadır. Hamak beşikteki yatış pozisyonu omurganın doğal duruşunu destekler. Hastanelerde hastalar kafa yüksekte olacak şekilde sırt üstü yatırılır. Bu pozisyon kan toplanmasını engelleyerek ideal kan dolaşımını sağlar, nefes alıp verme daha düzenli olur.

Doktorlar, ani bebek ölümlerini engellemek için bebeklerin sırtüstü yatmasını önermektedir. Ancak bebeklerin kafaları yumuşak olduğundan dolayı sırtüstü yattıklarında kafa düzleşmesi oluşur. Gün içerisinde bebek hamağından/hamak beşikte yatan bebeklerde kafa düzleşmesi olma ihtimali azdır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, bebek hamağının (hamak beşik) mindersiz olması gerekliliğidir. Minder sert bir zemin oluşturur. Mindersiz bebek hamağında/hamak beşikte, hamak kumaşı bebeğin kafasının şeklini alır, düz kafa sendromunu azaltır.

Hamak BeşikBebek Hamak

Bebek hamağı/hamak beşik reflüyü azaltır. 

Bebeklerin çoğu süt içtikten sonra sütün bir kısmını kusarlar. Ancak bu durum sıklıkla oluyorsa reflüdür. Reflüyü azaltmanın yöntemlerinden biri, yemek yedikten sonra bebeği bebek hamağında uyutmaktır. Hamakta bebeğin başı yukarıda durur. Böylece midedeki yiyecekler ağız içine geri atılmaz.

Bebek hamağı/hamak beşik bebeklerin gelişimlerini olumlu etkiler.

Hamak Beşik Terapisi:  2008 yılında ABD’nin Kolombiya eyaletinde çocuk doktorları prematüre bebeklerin uyku apnesi, eklem iltihabı ve diğer sorunlarına yardımcı olması amacı ile medikal hamaklar kullanılarak çok iyi sonuçlar elde etmiş. Hamak beşik bebeklerin daha uzun süre uyumalarını sağlayarak, gelişimlerine ve büyümelerine katkıda bulunmuş. Araştırmalar bebek hamağında/hamak beşikte uyuyan bebeklerin görme ve işitme duyularının daha iyi olduğunu ve daha rahat kilo aldıklarını gösteriyor. Bunun sebebi, hamak beşikte bebekler kendilerini tıpkı anne rahmindeymiş gibi hissettiklerinden dolayı daha huzurlu ve stressizdir. Bu durum da, bebeklerin gelişimlerini olumlu etkiler.

http://ibnlive.in.com/news/premature-babies-respond-to-hammocktherapy/60357-17.html

Bebeklerin uykuya daldıktan sonra bebek hamağından yataklarına alınmaları tavsiye edilir. Böylece yatak alışkanlığı da kazanmış olacaklardır.

***

Zaman zaman beşik ve park yatağın, bebek hamağı ile aynı işlevi gördüğü düşünebilir. Halbuki bebek beşiği ve park yatak bebek hamağından farklıdır.

Beşik ile bebek hamağı/hamak beşik aynı mı?

Ülkemizde sıklıkla kullanılan bebek beşiği, bebek hamağından farklıdır. Bebek beşiğinin, bebek hamağı ile ortak noktası salınmalarıdır. Bebek beşiğinde, bebeklerin sırtı düz durur. Bebek hamağında ise, omurganın doğal duruşu desteklenir ve bebeğin kafası vücut hizasının üzerinde durduğundan dolayı, bebeğin kusmuğuyla boğulma riski azdır. Bebek beşiği, bebeğe anne karnındaymış hissi  vermez.  Bebek beşiğinin, bebek yatağından pek bir farkı yoktur.

Park Yatak ile bebek hamağı/hamak beşik aynı mı?

Son dönemlerde evin içinde taşınabilir olmasından dolayı park yatak annelerin kurtarıcısıdır. Ancak, aynı bebek beşiği gibi, park yatakta da bebeğin sırtı düz durur. Bebeğin anne karnından sonra düz bir zemin üzerine yatırılması aslında bebeğin vücudunda travma yaratır. Ek olarak, tekerlekli olan park yatağının dahi taşıması zordur. Park yatağın, monte ve demonte edilmesi bebek hamağına göre daha zordur. Bebek hamağı ise, daha hafif ve küçük olmalarından dolayı rahatlıkla taşınabilir. Ahşap hamak standı ile birlikte bebek hamağı 5 kg civarındadır. Park yatak ise 10 kg’nin üzerindedir. Hem ağır olduğundan hem de kurulumu zor olduğundan dolayı, park yatakların ev dışında kullanılması pek tercih edilmez.

Bebeğim uyumuyor ve huzursuz diyen annelerdenseniz, bebek hamağına verilen paranın çok iyi bir yere harcanan para olduğunu düşüneceksiniz.

Bebek hamağı/hamak beşik kundaklama işlevini görür mü?

Bebek hamağı gibi geleneksel kabul edilen kundaklama tekrar popülarite kazandı. Kundak, bebeklerde kalça çıkığına sebep olduğundan dolayı yasaklanmıştı. Günümüzde,  Amerika’da ve Avrupa’da, aynı bebek hamak kullanımı gibi kundaklamada yaygınlaştı. Kundaklama, geçmişte, tüm vücut sımsıkı sarılarak yapılıyordu. Günümüzde ise, bebeğin bacaklarının gevşek sarıldığı, ellerinin ise biraz daha sıkı sarıldığı kundaklama yöntemi öneriliyor. Kundaklı bebek, kendini hamak beşikte olduğu gibi güvende hisseder ve daha huzurlu uyur. Hamak beşikte bebeğin elleri ani hareket etmediğinden dolayı da sıklıkla uyanmaz.

Bebek hamağından sonra kundağın da tekrar popüler olması, eski insanların aslında bazı şeyleri ne kadar doğru yaptığının bir göstergesi sanki!

Summary
Bebek hamağının faydaları
Article Name
Bebek hamağının faydaları
Description
Kolik bebek, gaz sancısı çeken bebek, bebek hamağı yani hamak beşik salınımı ile rahatlar. Bebek hamağı anne rahmi ortamına benzer bir ortam oluşturur.
Author
Önceki yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Önceki yazıyı okuyun:
Hamağın faydaları

Hamakta daha hızlı uykuya dalınır ve derin uyku uyunur. İsveçli araştırmacılar, 12 erkeğin beyin aktivitelerini, 45 dakikalık uyku sırasında sabit bir...

Kapat